Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Aplinkos prieinamumas - LNF - Lietuvos Negalios Organizacijų Forumas

Aplinkos prieinamumas

Fizinės aplinkos prieinamumas įvairių negalių žmonėms yra viena iš pagrindinių jų savarankiškumo sąlygų. Dažniausiai girdime apie prieinamumą judantiems vežimėliais, tačiau viešosios erdvės turi būti pritaikytos ir neregiams/silpnaregiams bei klausos negalią turintiems žmonėms.
Lietuvos nacionaliniai įstatymai įpareigoja užtikrinti statomų ir renovuojamų visuomeninių pastatų prieinamumą, tačiau didelė dalis jų statyti tada, kai tokių reikalavimų nebuvo. Neretai net ir renovuoti pastatai, pavyzdžiui, mokyklos, nepritaikomi judėjimo sunkumų turintiems asmenims. LNF narių atlikti tyrimai parodė, kad tik penktadalis sveikatos įstaigų yra visiškai prieinamos žmonėms su negalia, o prieinamų mokyklų – mažiau nei pusė. Viešasis transportas taip pat labai dažnai tampa kliūtimi judėti savarankiškai: 70 proc. viso Lietuvos keleivinio autobusų parko yra nepritaikyta žmonėms su negalia.

Net 70 proc. sveikatos paslaugų įstaigų nepritaikytos žmonėms su regėjimo negalia: laiptai, stiklinės durys – nepažymėti, nuorodos, kabinetų numeriai ir kita informacija pateikta per mažu šriftu arba netinkamu kontrastu, nėra taktilinių indikatorių, vedančių iki registratūros.

Taktiliniai indikatorių paviršiai ant šaligatvių, sankryžose prieš perėjas, taip pat prieš laiptus bei pandusus, žymintys peronų kraštus ar upių krantines, padeda akliesiems judėti mieste savarankiškai, tačiau taip pažymėtų paviršių yra mažuma (statistika nerenkama).

Silpnaregiams kelionės mieste tampa saugesnės, jei kontrastingomis juostomis pažymimi laiptai. Deja, tai – retenybė. Labai reikalingi ir garsiniai šviesoforai, tačiau jų trūksta, ypač regionuose.

Klausos negalią turintys žmonės negirdi garsinių signalų, todėl visuomeniniuose pastatuose montuojama evakuacijos ar informavimo įranga turi veikti ne tik garso, bet ir šviesos signalais.
LNF veiksmai aplinkos prieinamumo srityje:

Naujienos