Birželio 25 dieną Seime buvo priimta nauja Švietimo įstatymo nuostata susijusi su švietimu. LNF vertinimu, per pastaruosius metus judėjome teisingu keliu ruošiantis įtraukiojo ugdymo įgyvendinimui nuo 2024 m. rugsėjo mėnesio, todėl nebuvo reikalo keisti įstatymo.
Pakeitimą kritikavome dėl to, kad jis įveda tinkamo sąlygų pritaikymo sąvoką, bet naudoja ją netinkamai ir nenuosekliai. Diskusijos Seime parodė, kad nėra bendro supratimo dėl šio principo turinio ir įgyvendinimo, todėl toks skubotas ir fragmentiškas naujos sąvokos įvedimas kelia daug grėsmių.
Be to, šia pataisa siekiama apginti ne kiekvieno vaiko su negalia geriausius interesus, bet savivaldybės ir mokyklos interesus negebant užtikrinti tinkamų sąlygų ugdytis. Vis dėlto, po daugiau nei pusę metų vykusių diskusijų pavyko susitarti, kad būtų numatyti tam tikri saugikliai neleidžiantys mokykloms vienašališkai atsisakyti vaikų su negalia – tai turi būti tik išimtiniai atvejai, kuriais turi būti ieškoma geriausių sprendimų įtraukiant tiek kompetentingas institucijas, tiek vaiko tėvus.
Remiantis naujuoju Švietimo įstatymo pakeitimu, iki šių metų rugsėjo mėnesio turi būti parengta ŠMSM ministro tvarka, kuri reglamentuos kaip turi būti pritaikytos tinkamos ugdymosi sąlygos kiekvienam vaikui ir tik kokiomis išskirtinėmis aplinkybėms bus galima siūlyti šeimai kitą mokyklą.
Ačiū Seimo nariams ir narėms, kurie kalbėjosi ir girdėjo mūsų baimes ir argumentus.
Ir toliau aktyviai dirbsime, tam, kad visi vaikai galėtų įgyti tinkamą ugdymą. LNF planuoja skirti dėmesio stebėsenai ir konsultavimui bei pagalbai šeimoms, kurios susidurs su diskriminacija priimant vaikus su negalia į bendrojo ugdymo mokyklas.
Jeigu susidūrėte su atsisakymu priimti vaiką turintį specialiųjų ugdymosi poreikių į bendrojo lavinimo mokyklą, kviečiame pasidalinti informacija ir užpildyti konfidencialią anketą.