Gaisras Pasvalio neįgaliųjų globos namuose – pasyvios pozicijos rezultatas

Naujienos 2007-09-04

Ketvirtadienį Pasvalio neįgaliųjų globos namuose kilęs gaisras dar kartą patvirtino, jog nevyriausybinių organizacijų nuogąstavimai dėl uždarose institucijose gyvenančių žmonių gyvybių, yra pagrįsti. Šį kartą Pasvalio neįgaliųjų globos namų gyventojus išgelbėti pavyko, tačiau   Latvijos pensionate 24 žmonių gyvybes nusinešęs gaisras byloja apie galimą daug tragiškesnę baigtį.

Kaip rodo panašūs atvejai Baltarusijoje, Rusijoje, pensionatų gyventojai yra ypatingai pažeidžiami esant ekstremalioms situacijoms. Pavyzdžiui, pensionate naktį kilus gaisrui dauguma gyventojų savarankiškai išsigelbėti neturi jokios galimybės: jie yra paveikti įvairių vaistų, jų kambarių durys paprastai yra užrakintos, languose įtvirtintos grotos, o nakties metu pensionate dirba tik keletas darbuotojų.

„Dėl uždaros daugelio Lietuvos neįgaliųjų globos namų struktūros dažnai apribojamas jų gyventojų mobilumas bei savarankiškumas, todėl praktiškai akivaizdu, jog laiku nepastebėjus gaisro Lietuvos pensionatų gyventojų laukia panaši ateitis“, – nuogąstauja viešosios įstaigos „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ direktorė Karilė Levickaitė.

Jau kovo mėnesį po tragiškų Latvijos pensionato įvykių Globali iniciatyva psichiatrijoje atviru laišku kreipėsi į Lietuvos Vyriausybę ragindama psichikos ir proto sutrikimų turinčius asmenis globoti ne stacionariose globos institucijose, o kurti jiems alternatyvias bendruomenines paslaugas. Nevyriausybinė organizacija  stengėsi atkreipti valdžios institucijų dėmesį, kad Lietuvos pensionatų sistema yra nesaugi, nekokybiška, neatitinkanti tarptautinių ir Europoje įtvirtintų socialinės globos ir priežiūros standartų. Tačiau nevyriausybinės organizacijos realios bendruomeninių paslaugų plėtros nepastebėjo.

Jei būtų tinkamai sureaguota į pirmąjį pavojaus signalą – gaisrą Latvijos pensionate – galbūt gaisro Pasvalio neįgaliųjų globos namuose būtų pavykę išvengti.

Nevyriausybines neįgaliųjų organizacijas vienijanti asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ atkreipia valdžios institucijų dėmesį, jog jei ir toliau nebus imtasi atitinkamų veiksmų, niekas negali garantuoti, kad tragedija nepasikartos. Lietuvos neįgaliųjų forumas pažymi, kad būtina reaguoti ne tik į konkrečius skaudžius atsitikimus, bet ir keisti neįgaliųjų globos namų struktūrą, o gyventojams suteikti europinius, žmogaus teisių nepažeidžiančius standartus atitinkančias sąlygas.