Lietuvos neįgaliųjų forumas pradeda bendradarbiavimą su VU Teisės klinika

Naujienos 2018-03-14

Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinika ir Lietuvos neįgaliųjų forumas (LNF) įsipareigojo kryptingai bendradarbiauti plėtojant Lietuvos neįgaliųjų teisinę apsaugą, gerinant šių asmenų teisinę aplinką ir ginant LNF priklausančių organizacijų bei jų narių teisinius interesus.

Lietuvos neįgaliųjų forumas yra didžiausia negalios organizacijų asociacija, atstovaujanti apie 300 tūkst. gyventojų su negalia, jų šeimų ir negalios situacijoje atsidūrusių asmenų interesams. Tikimasi, kad institucinė partnerystė su VU Teisės klinika – Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ partnere – reikšmingai prisidės sudarant sąlygas žmonėms su negalia savarankiškai dalyvauti visose socialinio gyvenimo srityse.

VU Teisės klinika įsipareigojo LNF bei LNF nariams teikti nemokamą teisinę pagalbą darbo, šeimos, paveldėjimo, viešosios teisės, ginčų sprendimo, sutarčių, intelektinės nuosavybės ir kitais teisės klausimais, taip pat padėti LNF priklausančioms organizacijoms stiprinti jų teisinę bazę, atstovauti LNF narių interesams teisėkūros procese.

„Vienas pagrindinių VU Teisės klinikos prioritetų – glaudus bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis bei jas vienijančiomis asociacijomis. Pastebime, kad negalią turintys žmonės vis dažniau kreipiasi teisinių patarimų į VU Teisės kliniką. Oficialus bendradarbiavimas su LNF padės šią pagalbą teikti kokybiškiau ir efektyviau“, – teigė VU Teisės klinikos direktorius Laurynas Totoraitis.

„Partnerystė su VU Teisės klinika mūsų organizacijai atveria galimybes padėti didesniam skaičiui žmonių, nes dėl ribotų resursų iki šiol negalėjome aprėpti visų besikreipiančiųjų poreikių. Žmonių su negalia skurdo lygis yra dvigubai didesnis nei bendras vidurkis, todėl jie dažniausiai neturi galimybių mokėti už teisines paslaugas. Dėl šios priežasties didelė dalis neįgaliųjų negali išsireikalauti to, kas jiems teisiškai priklauso, – sakė LNF prezidentė Dovilė Juodkaitė.

Anot jos, neretai teisinių paslaugų neįgaliesiems prireikia dėl jų lygių galimybių ir teisių apsaugos švietimo, darbo srityse, specifiniuose teisinio veiksnumo ar globos nustatymo procesuose, tam tikrų paslaugų neužtikrinimo ir kitų aplinkybių. „Be to, LNF kaip organizacija aktyviai dalyvauja teisėkūros procesuose, kur taip pat reikalingos teisinės žinios bei kompetencijos. Šiuo metu esame įsitraukę į socialinių įmonių įstatymo keitimo, neįgalumo ir darbingumo nustatymo tvarkos tobulinimo, rinkimų prieinamumo neįgaliesiems įtvirtinimo bei kitus procesus, susijusius su neįgaliųjų teisių užtikrinimo tobulinimu ir tarptautinių standartų perkėlimu į Lietuvos nacionalinę teisės sistemą“, – pasakojo D. Juodkaitė.

Vilniaus universiteto Teisės klinika teikia nemokamą teisinę pagalbą nuo 1998 m. Klinikoje konsultuoja vyresniųjų kursų VU Teisės fakulteto studentai, o paslaugų kokybę padeda užtikrinti šalyje žinomi teisininkai, advokatai, Teisės fakulteto mokslo darbuotojai.

Nemokama teisinė pagalba nuo šiol bus teikiama visiems Lietuvos neįgaliųjų forumo ir šios asociacijos vienijamų organizacijų atstovaujamiems asmenims, jų šeimos nariams ir artimiems giminaičiams, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, gaunamų pajamų ar turimo turto.

VU Teisės klinikos konsultantai asmeniškai patars, kaip išspręsti ginčą, informuos apie teisės sistemą, įstatymus ir kitus teisės aktus, padės parengti reikalingus dokumentus (įskaitant procesinių dokumentų projektus). Nemokamos teisinės konsultacijos teikiamos šiais klausimais:

  • sutarčių teisės,
  • mokesčių teisės,
  • viešosios teisės,
  • intelektinės nuosavybės teisės,
  • darbo ir socialinės apsaugos teisės,
  • šeimos teisės,
  • ginčų sprendimo.

Asmuo, norintis pasinaudoti nemokama VU Teisės klinikos pagalba, gali:

– užduoti klausimą internetu (el. paštu info@teisesklinika.lt arba per bendrą užklausų platformą: http://teisesklinika.lt/paslaugos/#ask)

– susisiekti su VU Teisės klinikos konsultantu per „Skype“ (vaizdo konsultacijai būtina išankstinė registracija el. paštu info@teisesklinika.lt, telefonu +370 670 25 165 (darbo dienomis 11–16 val.) arba per bendrą užklausų platformą: http://teisesklinika.lt/paslaugos/#ask),

– užsiregistruoti į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje, Vilniaus g. 25 (susitikimui būtina išankstinė registracija telefonu +370 670 25 165 (darbo dienomis 11–16 val.) arba per bendrą registracijų platformą: http://teisesklinika.lt/registracija/).