Lietuvos neįgaliųjų forumo akcija Europos savarankiško gyvenimo dienai paminėti!

Lietuvos neįgaliųjų forumo socialinė akcija „Už savarankišką gyvenimą“ prisidėjo prie daugelyje Europos šalių vykusio Savarankiško gyvenimo dienos minėjimo.

Visą dieną vilniečiai ir miesto svečiai Rotušės aikštėje sumontuotame ekrane galėjo matyti, ką reiškia savarankiškumas žmonėms su negalia bei jų artimiesiems, ir ko reikia, kad jie galėtų gyventi taip kaip visi. Taip pat buvo rodomi trumpi filmukai apie globos įstaigas, kuriose savarankiškas gyvenimas nėra užtikrinamas.

Gyventi savarankiškai – reiškia galimybę rinktis. Rinktis, kur mokytis, kur dirbti, kaip ir su kuo gyventi. Turėti galimybę kurti šeimą, su reikiama pagalba rūpintis savimi patiems.

Tūkstančiai Lietuvos žmonių su negalia pasirinkimo neturi, todėl globos namai daliai mūsų lieka vienintelė išeitis. Daugiau nei 6000 žmonių su negalia gyvena tokiose laisvės suvaržymo įstaigose, kuriose erdvės savarankiškumui ir laisvei labai mažai.

Kad galėtume gyventi savarankiškai, mums reikia pagalbos – pritaikytos aplinkos, suprantamai pateiktos informacijos, socialinių paslaugų mūsų artimoje aplinkoje. Jei šiuo metu institucijoms skiriami milijonai būtų nukreipti į tokias paslaugas, globos namų neliktų.

Konferencijomis, gatvės akcijomis, parodomis ir įvairiais kitais renginiais ši diena buvo minima visoje Europoje. Gegužės 5-ąją pasklebti Savarankiško gyvenimo diena pasiūlė Europos savarankiško gyvenimo tinklas (ENIL), pirmą kartą ji buvo minima 2014 –aisiais, prieš trejus metus.