Kviečiame į Lietuvos negalios organizacijų forumo organizuojamą diskusiją „Nuimkime naštą: kokios pagalbos reikia artimuosius su negalia slaugančioms šeimoms?“, kurios metu bus pristatyta artimuosius su negalia prižiūrinčių šeimų situacija ir aptariami sprendimai, galintys pagerinti žmonių su negalia ir jų šeimų padėtį.
Diskusija vyks gegužės 5 d. 16 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, renginių erdvėje (305, III a.)
Gegužės 5-tąją Europoje minima Savarankiško gyvenimo diena, skiriama visuomenei priminti, kas žmonėms su negalia užtikrina galimybes gyventi savarankiškai. Tai pritaikyta aplinka, prieinama informacija, tikslingos pagalbos paslaugos, leidžiančios žmonėms su negalia ir jų artimiesiems išlikti aktyviais visuomenės nariais.
Šiais metais siekiame atkreipti dėmesį į paslaugų žmones su negalia prižiūrinčioms šeimoms trūkumą. Nesant pakankamos valstybės pagalbos žmonėms su negalia, ne tik jie patys, bet ir jų šeimos nariai stumiami į izoliaciją ir skurdą.
Didžiausia negalios organizacijų asociacija – Lietuvos negalios organizacijos forumas – kviečia vyriausybės ir Seimo narius bei savivaldybių atstovus įsipareigoti nuimti šią naštą nuo šeimų, kurios prižiūri ar slaugo negalią turinčius artimuosius.
Lietuvos negalios organizacijų forumas siūlo visoms pusėms sutarti, kad šeimos narių teikiama neformali pagalba yra darbas, kuris turi būti reglamentuotas ir apmokamas.
- adekvatus atlygis už artimojo su negalia slaugą/priežiūrą;
- užtikrinta galimybė atostogauti, t.y. pailsėti nuo slaugos/priežiūros;
- užtikrinta galimybė neprarasti darbo, jei artimieji nenori paskirti viso savo gyvenimo artimojo slaugai/priežiūrai.
Lietuvos negalios organizacijos drauge su VU mokslininkais atlikta artimuosius su negalia prižiūrinčių šeimų apklausa parodė, kad:
- žmogų su negalia prižiūrintis asmuo tam skiria vidutiniškai 13 val. per parą;
- absoliuti daugumą artimuosius su negalia prižiūrinčių žmonių pabrėžia, kad slauga/priežiūra reikšmingai veikia (riboja) jų darbingumą bei atlyginimą dydį;
- 30 proc. žmonių, prižiūrinčių artimąjį su negalia, dažniausiai – moterų, visiškai iškrenta iš darbo rinkos;
- daugiau nei pusė artimuosius su negalia prižiūrinčių žmonių teigia negaunantys jokių pagalbos paslaugų iš valstybės.
- pagalbos apimtys paslaugas gaunančiose šeimose vidutiniškai siekia 65 val. per mėnesį, tai yra kiek daugiau nei 16 val. per savaitę;
- Daugiau nei 60 proc. šeimų jaučia vidutinį-sunkų ilgalaikį stresą, kylantį iš baimės dėl žmogaus su negalia ateities.
- pagalbos paslaugos – įtraukios ugdymo įstaigos, dienos centrai, lanksti priežiūra namuose, asmeninio asistento ir kitokia pagalba įvardijama kaip pagrindinė išeitis iš izoliacijos.
Diskusija organizuojama įgyvendinant Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo 2022 metais projektą „ LNF asociacijos veikla kaip garantas užtikrinant žmonių su negalia teises ir lygias galimybes visuomenėje “.