Negalios organizacijų forumas (LNF) kartu su Vilniaus dailės akademijos (VDA) Tekstilės meno ir dizaino katedros studentais surengė kūrybines dirbtuves, kuriose jaunieji kūrėjai kartu su negalios aktyvistėmis ir dėstytojais gilinosi į negalios ir mados santykį.
Dirbtuvių metu studentai sukūrė iliustracijas, kurios atspindi drąsų, įtrauktį skatinantį jaunosios kartos požiūrį į negalią, griaunantį įsisenėjusias visuomenės nuostatas. Dirbtuvėse pagrindinis dėmesys buvo skiriamas idėjai, kad mada yra galinga komunikacijos priemonė, galinti skatinti teigiamus pokyčius ir parodyti, jog negalia – ne kliūtis kūrybai, saviraiškai ar stiliui, įvairovė ir lygybė yra norma, o ne išimtis.
Savo kūrybines idėjas pristatė VDA Tekstilės meno ir dizaino katedros I kurso studentai: Nargiza Nurdinova, Gabija Stankevičiūtė, Pijus Povilauskas, Viktorija Bielovaitė, Vesta Pacauskaitė, Martyna Gudkovaitė ir Dominyka Tunaitytė. Iš studentų pristatytų dizainų idėjų, negalios aktyvistės Upė Mikalauskaitė ir Indrė Kručaitė išsirinko joms artimiausias – Gabijos Stankevičiūtės „O man patogu” ir Dominykos Tunaitytės piešinį, sukurtą pagal Henri Matisse paveikslą „Šokis” („Dance”).
„Šiandienos jaunimas nebijo kvestionuoti nusistovėjusių normų. Jų kūryba ir požiūris į negalią atveria naujas galimybes kurti įtraukesnę ir drąsesnę visuomenę“, – dirbtuvių rezultatu džiaugiasi Rūta Udraitė-Mikalauskienė, Lietuvos negalios organizacijų forumo (LNF) atstovė, projekto koordinatorė.
Dirbtuves organizavo: prof. Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, VDA Tekstilės ir dizaino katedros vedėja bei Titas Antanas Vilkaitis, VDA Grafikos katedros dėstytojas.
Nuoširdžiai dėkojame Lietuvos dailininkų sąjungai (LDS) už suteiktas patalpas fotosesijai.
Nuotraukos – Lukas Stanionis.
Paveikslų autorė – Darya Hancharka.
*Veikla įgyvendinama ir iš dalies finansuojama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pagal Nevyriausybines organizacijas vienijančių asociacijų institucinio stiprinimo projektų finansavimo 2023 – 2024 metais programą projekto „LNF skėčio institucinių gebėjimų stiprinimas efektyviai advokacijai – Dvimetė“ lėšomis. Projektui valstybės biudžeto lėšų skyrė konkursą organizuojanti įstaiga LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija.