Įvairovės grožis: negalia ir įtrauktis kaip kūrybos pamatas

Negalios organizacijų forumas (LNF) kartu su Vilniaus dailės akademijos (VDA) Tekstilės meno ir dizaino katedros studentais surengė kūrybines dirbtuves, kuriose jaunieji kūrėjai kartu su negalios aktyvistėmis ir dėstytojais gilinosi į negalios ir mados santykį.
 
Dirbtuvių metu studentai sukūrė iliustracijas, kurios atspindi drąsų, įtrauktį skatinantį jaunosios kartos požiūrį į negalią, griaunantį įsisenėjusias visuomenės nuostatas. Dirbtuvėse pagrindinis dėmesys buvo skiriamas idėjai, kad mada yra galinga komunikacijos priemonė, galinti skatinti teigiamus pokyčius ir parodyti, jog negalia – ne kliūtis kūrybai, saviraiškai ar stiliui, įvairovė ir lygybė yra norma, o ne išimtis.
 
Savo kūrybines idėjas pristatė VDA Tekstilės meno ir dizaino katedros I kurso studentai: Nargiza Nurdinova, Gabija Stankevičiūtė, Pijus Povilauskas, Viktorija Bielovaitė, Vesta Pacauskaitė, Martyna Gudkovaitė ir Dominyka Tunaitytė. Iš studentų pristatytų dizainų idėjų, negalios aktyvistės Upė Mikalauskaitė ir Indrė Kručaitė išsirinko joms artimiausias – Gabijos Stankevičiūtės „O man patogu” ir Dominykos Tunaitytės piešinį, sukurtą pagal Henri Matisse paveikslą „Šokis” („Dance”).
 
„Šiandienos jaunimas nebijo kvestionuoti nusistovėjusių normų. Jų kūryba ir požiūris į negalią atveria naujas galimybes kurti įtraukesnę ir drąsesnę visuomenę“, – dirbtuvių rezultatu džiaugiasi Rūta Udraitė-Mikalauskienė, Lietuvos negalios organizacijų forumo (LNF) atstovė, projekto koordinatorė.
 
Dirbtuves organizavo: prof. Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, VDA Tekstilės ir dizaino katedros vedėja bei Titas Antanas Vilkaitis, VDA Grafikos katedros dėstytojas.
 
Nuoširdžiai dėkojame Lietuvos dailininkų sąjungai (LDS) už suteiktas patalpas fotosesijai.
Nuotraukos – Lukas Stanionis.
Paveikslų autorė – Darya Hancharka.
 
*Veikla įgyvendinama ir iš dalies finansuojama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pagal Nevyriausybines organizacijas vienijančių asociacijų institucinio stiprinimo projektų finansavimo 2023 – 2024 metais programą projekto „LNF skėčio institucinių gebėjimų stiprinimas efektyviai advokacijai – Dvimetė“ lėšomis. Projektui valstybės biudžeto lėšų skyrė konkursą organizuojanti įstaiga LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *