„Kultūros naktyje“ – už Sovietinės ideologijos sienų slepiami ne tik žmonių likimai, bet ir kultūros paveldo objektai

Birželio 19 d. Vilniuje vyksiančiame kultūros ir meno festivalyje „Kultūros naktis“ pirmą kartą dalyvauja ir Lietuvos neįgaliųjų forumas (LNF), pristatantis originalų ir paslapčių gaubiamą IZOBATORIŲ.

IZOBATORIUS – IZOliacijos inkuBATORIUS – tai specialus statinys, kuriame simboliškai paskęsta Lietuvos socialinės globos namuose izoliuotų žmonių su negalia tapatybės. IZOBATORIUS įsikurs šalia Šiuolaikinio meno centro (Vokiečių g. 2, Vilnius; perėjime į centro kavinę), nuo 18.00 val. iki 23.00 val.


„Esminė IZOBATORIAUS mintis – bent trumpam patekti į simbolinę izoliuotą erdvę ir iš arti stebėti besikeičiančius foto kadrus iš realios žmonių su negalia gyvenimo rutinos, – kasdienybės nuotrupas, surikiuotas gražiose ir atnaujintose įstaigose visoje Lietuvoje, tačiau fiksuojamas konkrečių minučių, nekeičiamų taisyklių, negalimos sutrukdyti tvarkos reikalavimų. Visų vienodų dienų, kurias šiandien beveik 7 tūkst. izoliuotų neįgaliųjų Lietuvoje – tarp jų ir vaikų bei jaunuolių – vadina gyvenimu“, – IZOBATORIAUS idėją pristato LNF prezidentė Dovilė Juodkaitė. – „Specialiai sukurtoje erdvėje pasitinkanti foto paroda „Tapatybės iliuzija“ – tai tęsinys po Lietuvą keliaujančio LNF parodų ciklo, „Kultūros naktyje“ pristatomo visiškai nauju formatu“.

Kuo LNF IZOBATORIUS įdomus kultūriniame kontekste? Kaip teigia LNF direktorė Henrika Varnienė, savo veikloje nuolat kalbėdami apie žmonių su negalia izoliuotą gyvenimą, veikiau egzistavimą socialinės globos namuose, buvo įprasta akcentuoti tokios sistemos ydingumą, tačiau buvo praleistas dar vienas įdomus faktas: labai dažnai šie žmonės yra uždaryti būtent kultūros paveldo statiniuose. Šis „atradimas“ – tarsi naujas žvilgsnis, kuris dar labiau pabrėžia patį žmonių su negalia izoliuoto gyvenimo dviprasmiškumą.

Lietuvoje yra labai daug uždarytų ir nuslėptų, nutylėtų istorinių fragmentų, kurie neminimi kelionių po Lietuvą vadovuose, apie juos nepasakojama vaikams
mokyklose: ši istorijos dalis tarsi ištrinama iš mūsų kultūrinio ir istorinio gyvenimo. Minty turima Sovietmečiu įsigalėjusi tradicija atokiuose dvaruose įkurti pensionatus, kuri yra išlikusi iki šių dienų: dvaruose įsikūrę socialinės globos namai, tapę prieglobsčiu daugybei žmonių su negalia.

Todėl „Kultūros nakties“ tyrinėtojus – visus, kurie keliaus pasižvalgyti po Vilnių, kviečiame trumpam patirti tapatybės iliuzijos akimirką, kuri kai kuriems mūsų tęsiasi kiekvieną dieną: vienodą, ritmišką, be teisės spręsti, bet praleidžiamą didinguose dvaruose.

Daugiau informacijos teikia:

Henrika Varnienė
Direktorė
Asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“
Tel. 8 674 72512; el. p. henrika@lnf.lt

Dovilė Juodkaitė
Prezidentė
Asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“
Tel. 8 652 68035; el. p. d.juodkaite@lnf.lt