Jungtinių Tautų Žmonių su negalia teisių komitetas netrukus svarstys Lietuvos ataskaitą dėl neįgaliųjų teisių užtikrinimo

2015 m. rugpjūčio 17 d. Ženevoje Jungtinių Tautų Žmonių su negalia teisių komitetas pradėjo 14-ą sesiją, truksiančią iki rugsėjo 4 d., kurioje bus vertinama neįgaliųjų teisių užtikrinimo padėtis pagal Kenijos, Ukrainos, Gabono, Mauricijaus, Brazilijos, Kataro ir Europos Sąjungos pateiktas ataskaitas. Sesijos metu taip pat bus tvirtinamas ir Klausimų sąrašas (angl. – List of Issues) Portugalijai.

Jungtinių Tautų Žmonių su negalia teisių komitetas (toliau – Komitetas) yra nepriklausomų ekspertų institucija, stebinti, kaip yra įgyvendinamos Jungtinių Tautų Konvencijos dėl žmonių su negalia teisių nuostatos valstybėse narėse. Visos Jungtinių Tautų narės Komitetui privalo reguliariai pateikti ataskaitas dėl žmonių su negalia teisių užtikrinimo situacijos šalyje. Komitetas svarsto pateiktus dokumentus, organizuoja interaktyvų dialogą – viešą susitikimą su kiekvienos iš šalių delegacijomis ir teikia rekomendacijas dėl priemonių, kurių būtina imtis gerinant žmonių su negalia teisių užtikrinimo situaciją kiekvienoje iš šalių.


Visas ataskaitas, Komiteto nagrinėjamas 14-oje sesijoje – Valstybių pateiktąsias, Komiteto patvirtintus Klausimų sąrašus ir Valstybių narių raštiškus atsakymus į juos, taip pat nacionalinių žmonių su negalia, nevyriausybinių organizacijų ar kitų žmogaus teisių institucijų pateiktas alternatyviąsias (šešėlines)  ataskaitas – anglų kalba galima rasti Komiteto 14-os sesijos interneto tinklalapyje.

Lietuvos neįgaliųjų forumas primena, kad pasibaigus 14-ai sesijai, 2015 m. rugsėjo 7-11 dienomis Komitetas organizuos išankstinę sesiją, kurios metu bus svarstomi ir tvirtinami Klausimų sąrašai Serbijai, Čilei, Slovakijai, Tailandui, Ugandai ir Lietuvai. Lietuvos ataskaita dėl žmonių su negalia teisių užtikrinimo Lietuvoje bus svarstoma jau kitoje Komiteto sesijoje. Lietuva taip pat turės atsakyti ir į Komiteto patvirtintą Klausimų sąrašą, kuriam matomas problemines sritis šalyje dėl žmonių su negalia teisių pažeidimų yra pateikęs ir Lietuvos neįgaliųjų forumas.