Andžejus Ravanas

Už teisę į visiems prieinamą skaitmeninę aplinką

Nors dar yra daugybė neišspręstų informacinės aplinkos prieinamumo problemų ir ne visi geranoriškai nusiteikę jas spręsti, Andžejus Ravanas įsitikinęs : „Visada #KovotiVerta, nes dažnai ta kova būna ne per piktumą, jėgą, o per elementarų dialogą.“

Skaitmeninė aplinka žmonėms su regėjimo negalia yra vartai į savarankiškumą – navigacija, transporto, apsipirkimo programėlės ir daugybė kitų skaitmeninėje erdvėje teikiamų paslaugų atveria galimybes be kitų pagalbos pasidaryti daug daugiau ir paprasčiau nei kada nors neregiai ar silpnaregiai galėjo.

Visgi, Andžejus pastebi – „Ne visa skaitmeninė aplinka yra prieinama neregių naudojamoms ekrano skaitymo programoms.“ Per daugybę metų skaitmeninės aplinkos specialistas įsitikino, kad interneto svetainių ar programėlių kūrėjai dažnai net nėra girdėję apie prieinamumą regėjimo negalią turintiems žmonėms, todėl svarbu juos šviesti, informuoti.“

„Pamenu prieš keletą metų, kai dar nedirbau Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungoje, kartu su draugais kreipiausi į programėlės Wolt atstovus, informuodamas kad neregiai ja naudotis negali. Parodėme, kas konkrečiai neveikia. To pakako, kad po mėnesio sulauktume programėlės atnaujinimo, kuris jau leido mums programėle naudotis.“ Vėliau net ir be papildomų prašymų, programėlė buvo tobulinama ir tapo dar patogesnė regėjimo negalią turintiems vartotojams.

Tačiau ne visos patirtys tokios šviesios. Tarpmiestinius autobusų reisus organizuojanti bendrovė Kautra bilietus parduoda svetainėje „autobusubilietai.lt“, kuria savarankiškai naudotis neregiai negali. „Paslauga suprogramuota ydingai, todėl pasirinkti miesto ir datos pats negaliu, esu priverstas prašyti pagalbos kitų arba vykti į kasas. Daugybę kartų rašėme, informavome jau kaip visos regėjimo negalią turinčių žmonių bendruomenės atstovai, bet esame ignoruojami.“ – pasakoja Andžejus.

 

#KovotiVerta renginiai ir pasakojimai rengiami įgyvendinant Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą žmonių su negalia asociacijų rėmimo projektą bei Aktyvių piliečio fondo finansuojamą projektą “Negalios skėčio stiprinimas – efektyviai advokacijai ir veiksmingai komunikacijai”.

Neįgaliųjų reikalų departamento logotipasAtvirų piliečių fondo logotipas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *