Negalia = nekompetencija?

All INVITED tęsia bendradarbiavimą socialinių partnerių projektuose. Šįkart – Neįgaliųjų reikalų departamento kampanijoje „Jokio skirtumo“, kuria siekiama atkreipti darbdavių ir visuomenės dėmesį į žmonių su negalia iššūkius ir galimybes atviroje darbo rinkoje.

MO muziejaus erdvėse vyko kampanijai skirti renginiai, užsibaigę diskusija  „Jokio skirtumo: Negalia ≠ nekompetencija atviroje darbo rinkoje”. Kalbėta apie specialybių įvairovę ir galimybes „įdarbinti“ savo kompetencijas, dalintasi realiais pavyzdžiais, sėkmės istorijomis ir iššūkiais. All INVITED socialinių projektų koordinatorė Kristina Šimukonienė kartu su kitais diskutantais svarstė, ko reikia sėkmingai integracijai į atvirą darbo rinką, kaip įprasminti save, rasti savo nišą, siekti asmeninių ir profesinių tikslų. Kalbama buvo ne abstrakčiai; daugiamete patirtimi dalijosi bendrovė Rimi, kurios parduotuvėse dirba apie 150 asmenų, turinčių įvairių negalių – klausos, fizinę, psichinę, regos ir kitų; taip pat – VšĮ „SOPA“, „Hero talents“, įgalinanti negalią kūrybinuose reklamos projektuose bei patys negalią turintys žmonės, realizavę savo profesines ambicijas.

Po renginio Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ministrės patarėja Lauryna Filatovaitė, turinti judėjimo negalią, papasakojo savo patirtį. „Kartą man pačiai, dar dirbant Kembridžo universitete, teko atsakyti į klausimą, kaip mane geriau vadinti – „neuromokslininke su negalia“, „mokslo darbuotoja su ypatingomis galiomis“ ar kažkaip kitaip. Aš pasiūliau vadinti tiesiog Lauryna. Čia ir atsiskleidžia mūsų visų ypatingas noras kažkokiu būdu išskirti asmenis su negalia ar net atskirti.

Neabejoju, kad iki šio dešimtmečio pabaigos, valstybei padėjus, o darbdaviams sukūrus tinkamas sąlygas, dirbančių žmonių su negalia skaičius galėtų tapti dvigubai ar net trigubai didesnis. Šią vasarą priimti Užimtumo įstatymo pakeitimai atneš ne tik postūmį pokyčiams, bet ir reikiamą pagalbą bei paslaugas negalią turintiems gyventojams ir darbdaviams. Kartu, labai norėčiau padėkoti ir tiems, kurie įdarbina jau šiandien. Tikiu, kad visi kartu galime pasiekti, jog kiekviename kolektyve turėti kolegų su negalia taptų ne išskirtinumas ar prabanga, o norma. Nes iš tiesų – jokio skirtumo, ar su negalia, ar be jos – vadinkime vieni kitus tiesiog kolegomis.”

Kampanija „Jokio skirtumo“ – antroji šiemet, kur ALL INVITED įsitraukia į iniciatyvas, siekiančias griauti užimtumo ir negalios stereotipus. Birželį dalyvauta tarptautiniame DUOday renginyje, kurį Lietuvoje rengia LNF nariai VšĮ SOPA.

Per DUOday  tūkstančiai duetų visame pasaulyje (“duo” lotynų kalboje reiškia “du”) – žmogus su negalia ir įmonės darbuotojas, praleidžia dieną kartu: susipažįsta su įmone iš vidaus, atlieka įprastas darbuotojų užduotis, dalyvauja susitikimuose, bendrauja su kolegomis.

Šiemet Lietuvoje buvo pasiūlyta išbandyti virš šimto skirtingų darbo vietų. Iniciatyvos dalyviai susipažino su kosmetologų, floristų, teatro kostiumų dailininkų, režisierių, darželio auklėtojų, informacinių technologijų, klientų aptarnavimo specialistų, kasos darbuotojų, projektų vadovų, personalo atrankos specialistų, aplinkos priežiūros darbuotojų, laborantų, padavėjų, kepėjų, kelių prižiūrėtojų ir kitomis profesijomis.

DUOday Lietuvoje organizuojama nuo 2019-ųjų, ir šiemet vyko jau aštuoniolikoje šalies miestų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *