Audrė Grybauskaitė

Už teisę priimti sprendimus savarankiškai

„Dauguma negalios neturinčių žmonių retai susimąsto apie tai, kokią didžiulę jie privilegiją turi. Privilegiją spręsti apie savo gyvenimą, priimti sprendimus savarankiškai. Tokios privilegijos, deja, mes, žmonės su regėjimo negalia, neturime.“ – pastebi regėjimo negalią turinti Audrė Grybauskaitė.

#KovotiVerta šįkart pristato kovos lauką, kuriame žmonės su negalia susiduria su aplinkinių abejone jų išmintimi, nuojauta ar pasirinkimais. Audrė įsitikinusi – abejonę kelia ne jos sprendimai, tokius priima ir kitos moterys, bet būtent negalia:

„Net ir patys artimiausi žmonės dažnai abejoja manimi, mano sprendimais. Mano buvimu pakankamai išmintinga sprendėja, pakankamai gera mama, pakankamai gera dukra. Mano sprendimai buvo tokie, kurie kitoms moterims visiškai natūralūs, pavyzdžiui, išsiskirti su vyru, tačiau, kai tą sprendimą priimu aš, susiduriu su dideliu aplinkos pasipriešinimu. Kas skaudžiausia – artimiausios aplinkos.“

Ir visgi, #KovotiVerta dėl teisės sprendimus priimti savarankiškai, būti atsakingai už savo sėkmes ir klaidas, kaip bet kokiam kitam žmogui –  „Nes gyventi be galėjimo rinktis, spręsti, daryti savo klaidas, turėti savo laimėjimus. Toks gyvenimas yra tik pavadinimas, tame labai trūksta skonio ir džiaugsmo. Aš turiu negalią, tačiau aš renkuosi džiaugtis gyvenimu, jį išjausti ir gyventi pilnu pajėgumu.“

 

#KovotiVerta renginiai ir pasakojimai rengiami įgyvendinant Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą žmonių su negalia asociacijų rėmimo projektą bei Aktyvių piliečio fondo finansuojamą projektą „Negalios skėčio stiprinimas – efektyviai advokacijai ir veiksmingai komunikacijai”.

Neįgaliųjų reikalų departamento logotipasAtvirų piliečių fondo logotipas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *