LNF

Kur keliauja ir ko reikalauja „Freedom Drive“ eitynių dalyviai?

„Freedom Drive“ eitynių dalyviai – judantys elektriniuose vežimėliuose, kvėpuojantys su pagalbiniais aparatais, turintys su gyvybe nesuderinamas būkles, taip pat nematomas negalias, dalis – nekalbantys, bet nuostabiai mąstantys, visi jie eina savarankiško gyvenimo link. Reikalaudami jo ne tik sau, bet ir visai žmonių su negalia bendruomenei“ – dalinasi įspūdžiais Kornelija Krutulytė, negalią turinti jauna LNF delegacijos narė, dirbanti teisininke žmonių su intelekto negalia globos bendrijoje „Viltis“.

 

Lietuvos negalios organizacijų forumas nuosekliai tęsia tradiciją rinkti žmonių su negalia komandą ir dalyvauti Europos savarankiško gyvenimo (European Independent living network) organizuojamame suvažiavime ES sostinėje, Briuselyje. Kelias dienas trunkančios renginių programos pagrindinis akcentas – žmonių su negalia eitynės Briuselio gatvėmis. Taip pat susitikimai su Europos Parlamento nariais bei Europos Komisijos atstovais perduodant jiems reikalavimus užtikrinti paslaugas bendruomenėje, kurios leistų žmonėms su negalia gyventi savarankiškai.

 

Šiais metais Europos savarankiško gyvenimo tinklas atkreipė dėmesį į žmonių su negalia, gyvenančių globos įstaigose, likimus per pandemiją – „Tūkstančiai žmonių globos institucijose mirė, tuo metų negalią turintys žmonės bendruomenėje buvo  apsaugoti ir nenukentėjo labiau nei likusi visuomenė“ – sako viena iš renginio organizatorių, Europos savarankiško gyvenimo tinklo vadovė Jamie Bolling. Ilgametė žmonių su negalia teisių gynėja pabrėžia, kad valstybės turi užtikrinti asmeninio asistento paslaugą žmonėms su negalia, spartinti deinstitucionalizacijos procesus, neleisti naudoti ES fondų institucijoms steigti bei imtis priemonių, kurios padėtų žmonėms su negalia įsitraukti į darbo rinką.

 

Lietuvos negalios organizacijų forumas mato didelę prasmę dalyvauti tokiose tarptautinėse iniciatyvose, kurios stiprina jaunus negalios teisių aktyvistus, leidžia jiems megzti daugiašalius kontaktus, mokytis iš kitų šalių patirties ir sužinoti apie iniciatyvas, kurios gali būti naudingos Lietuvai. Dalia Kuliešienė – LNF darbuotoja, dviejų dukrų su negalia mama, kuriai ši kelionė yra pirma tarptautinė negalios teisių aktyvizmo patirtis, dalinasi nuostaba, kad net ir senosios Vakarų valstybės susiduria su panašiais iššūkiais kaip Lietuva“ Bendruomeninės paslaugos Vokietijoje, Austrijoje, Skandinavijos šalyje yra gerokai labiau pažengusios, bet visgi, ten iškyla panašių problemų. Pajutau, kad interesai yra labai panašūs, kad mes galime mokytis ir gerų patirčių, bet lygiai taip pat ir procesų, kurių mums reikėtų vengti“.

 

Olga Podzemelnaja, žmonių su intelekto negalia globos bendrijos „Viltis“ narė, iniciatyvos „Kavos galia“ darbuotoja iš Briuselio išsiveža įspūdžius apie garsius eitynių šūkius, transparantus, megafonus ir priėmimo jausmą – „Visi buvo šilti ir mandagūs, aš jaučiausi labai gerai“. Olgos kolegės Kornelija ir Liucija papildo, kad tokie suvažiavimai suteikia vilties, patvirtina, kad žmogaus teisių idėjos yra svarbios ir jos pasiteisina – „Čia matome žmones, turinčius, atrodo sunkias, būkles, bet jie dirba mokslininkais, gydytojais, jie dalyvauja visame kame. Visa tai primena, kad tai už ką kovojame Lietuvoje, veda į žmonių su negalia savarankiškumą, už jų lygiavertį įsitraukimą į bendruomenę ir įvairovę, kuri mus visus praturtina.

 

Freedom Drive eitynių akimirka
Freedom Drive eitynių akimirka
Freedom Drive eitynių akimirka
Freedom Drive eitynių akimirka

 

Freedom Drive eitynių akimirka
Freedom Drive eitynių akimirka
Susitikimas su europarlamentarais - Andrium Kubilium ir Aušra Maldeiniene
Susitikimas su europarlamentarais – Andrium Kubilium ir Aušra Maldeikiene

 

Freedom Drive seminaras
Freedom Drive seminaras
Konferencija apie savarankišką gyvenimą
Konferencija apie savarankišką gyvenimą
Konferencija apie savarankišką gyvenimą
Konferencija apie savarankišką gyvenimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *