Už teisę pabaigti mokslo metus

Kovoti verta, Naujienos 2022-12-02

Pasirinkome šūkį #KovotiVerta ne todėl, kad norime stumti žmones su negalia ar jų artimuosius į jų jėgas ryjančią kovą. suprantame, kad kiekviena kovos situacija – mūsų visuomenės skola žmonėms su negalia. Visgi, neteisingumas dažnai gali būti atpažintas tik iš negalios perspektyvos, todėl kovoti būtina, bent jau įvardinant – tai neteisinga.

Niekam į galvą nešautų mintis, kad pradėjus mokslo metus gali tekti juos baigti vien dėl amžiaus. Ne baigus programą, bet tiesiog sukakus tam tikram amžiui. Tokia tvarka ilgą laiką buvo natūrali specialiosiose mokyklose, kuriose vaikai ir jaunuoliai su negalia galėjo mokytis iki 21-erių. Po šio gimtadienio – viso gero. Nesvarbu – ruduo, žiema ar pavasaris.

Negalią turinčios Aušros mama Henrika sako, kad jų šeima pakliuvo į situaciją, kurios absurdiškumas visiems buvo akivaizdus, tačiau niekas nesiėmė jos spręsti. „Tarsi absurdiškos situacijos, kurios gadina žmonių su negalia ir jų artimųjų gyvenimą, yra norma“ – prisimena Henrika Varnienė, kuri jau daugiau kaip dešimt metų dirba negalios teisių srityje.

„Kreipiausi ir į ministeriją, ir per bendriją „Viltis“, kalbinom ministrus – ir vieną, ir kitą. Bet teisės aktas toks, visi numojo ranka ir niekas nepadėjo. Jokie raštai, jokie susitikimai. Niekas nepadėjo, išskyrus viena žurnalistė, empatiška, ėmėsi šito klausimo viešinimo ir tik tai  padėjo.“ – viešumą, kaip svarbią kovos už savo teises priemonę, primena negalios teisių ekspertė Henrika Varnienė.

Po reportažo LRT naujienų laidoje „Panorama“, klausimas pagaliau persikėlė į spendimų priėmėjų kabinetus ir ydinga tvarka buvo pakeista. Dabar mokiniai su negalia, kaip visi kiti, mokslo metus baigia pavasarį arba vasarą.

#KovotiVerta renginiai ir pasakojimai rengiami įgyvendinant Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą žmonių su negalia asociacijų rėmimo projektą bei Aktyvių piliečio fondo finansuojamą projektą „Negalios skėčio stiprinimas – efektyviai advokacijai ir veiksmingai komunikacijai”.

Neįgaliųjų reikalų departamento logotipasAtvirų piliečių fondo logotipas

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *